Różne oblicza Chin

Data publikacji: piątek, 26 czerwiec 2015

 Chiny to przede wszystkim ludzie. Niesamowici, przyjacielscy, ciekawi świata i nas. Ale Chiny zachwycają pod wieloma względami. To wspaniała kuchnia, niesamowite krajobrazy, kilka tysięcy lat tradycji, nowoczesność. 

Obecnie Chiny to zmiany. Ciągłe zmiany. To kraj w ruchu, tu nic nie trwa, tu wszystko się zmienia. Z miesiąca na miesiąc, z roku na rok. Powstają nowe autostrady, linie kolejowe, nowe wieżowce.  

Właśnie oddawany jest do użytku najwyższy budynek w Azji i drugi co do wysokości na świecie. Shanghai Tower bo o nim mowa liczy 632 metry wysokości. Z drugiej strony to przywiązanie do tradycji. To tarasy ryżowe ręcznie uprawiane. Pola herbaciane, gdzie każdy listek jest delikatnie zrywany przez pracujących tam ludzi. Bawół orzący pole.
 

Chiny robiły niesamowity skok do przodu. To widać na każdym kroku. Ludzie mają możliwość zarabiania pieniędzy i z tego chętnie korzystają. Chińczycy są bardzo przedsiębiorczy. Wystarczy stolik, słoik i już można sprzedawać pokrojone ananasy nabite na patyk. Tu nie ma sanepidu, którego pracownicy na taki widok dostali by zawału i straży miejskiej goniącej babcię z pietruszką.
 

Tu w jednym autobusie potrafi pracować czterech ludzi. Kierowca, ochroniarz i dwóch konduktorów. Ale za to Państwo nie musi wypłacać zasiłków dla bezrobotnych.
 

Chiny to też prowincja. Piękne krajobrazy. Miejsca gdzie życie toczy się wolno, a bogaci młodzi Chińczycy przyjeżdżają odpocząć i się pobawić. Yangshuo z bajkową górską scenerią. Możemy tutaj odpocząć wśród tarasów ryżowych, na spływie rzeką Li, czy na plantacji herbaty. Ale możemy też pójść na masaż, czy do knajpki z muzyką na żywo. Oraz na dyskotekę z dziewczynami tańczącymi na rurze.
 

Z drugiej strony mamy Chongqing, przez niektórych uważane już za największe miasto świata. Tu rozpoczniemy spływ po Jangcy. A miasto właśnie rzece zawdzięcza swój rozwój. I jednej z bardziej kontrowersyjnych inwestycji ostatnich lat czyli Tamie Trzech Przełomów. To tu w znacznej mierze trafiali ludzie z przesiedlanych terenów. Sama rzeka zaś niestety mocno ucierpiała. Ale mimo tego że poziom wody znacznie się podniósł przełomy Jangcy nadal zachwycają.
 

Osobiście uwielbiam ten wspaniały kraj. Zapraszam na naszą wyprawę.

Kazimierz Pawłowski
http://www.pawlowski.cc

Chiny klasyczne:
http://www.gaudeamus.com.pl/wyprawy/chiny_z_jangcy/

.

Mówią o nas

 • Bardzo profesjonalny i bogaty merytorycznie kurs. Wielka brawa dla pana ratownika oraz druha prowadzącego ostatnie zajęcia. Polecam zdecydowanie kursy.JezrdnA
 • Kurs podobał mi się, zajęcia były prowadzone w sposób ciekawy, wzbogacone licznymi przykładami. Zorganizowane zabawy i gry pozwalały odprężyć się po teoretycznych wykładach i odnaleźć sobie dziecko. Jestem zadowolona z uczestnictwa.Maja Lis

Nasze atuty

 • Ponad400

  Zorganizowanych wyjazdów

 • 10latna rynku

  Podróżujemy z Wami nieprzerwanie od 2006r.

 • Gwarancja jakości

  Podróżujesz z pasją już od pierwszego dnia

 • 20

  20 wyspecjalizowanych przewodników