Finanse
Walutą używaną na Sri Lance jest rupia lankjska (LKR). Sugerujemy wziąć ze sobą dolary amerykańskie. Najbardziej powszechną formą i akceptowalną w każdym miejscu jest gotówka. W większych miastach, restauracjach, czy ekskluzywnych hotelach istnieje możliwość płatności przy użyciu karty kredytowej. Warto jednak pamiętać, że w mniejszych miejscowościach może wystąpić problem z realizacją takiej płatności, dlatego warto mieć przy sobie bezpieczną ilość gotówki. Ponadto w dużych miejscowościach dostępne są bankomaty, które akceptują takie karty jak Visa, MasterCard czy American Express. Należy jednak liczyć się z wysokimi prowizjami pobieranymi przez bankomaty za przewalutowanie.
Sugerujemy wziąć ze sobą dolary amerykańskie, które wymienimy na miejscu. 1USD = 180LKR
Przykładowe ceny na Sri Lance (na 2019 rok)
- kawa lub herbata: USD 1-3 za osobę
- piwo: USD 3-6 za osobę
- woda mineralna: USD 0,5-1
- posiłek lokalny: USD 5-15 (w zależności od miejsca, ale na ulicy można kupić np. roti za 50 rupii od sztuki, czyli za 3 sztuki wychodzi ok. 1 USD, wiec opcje są różne. W restauracjach potrafi być natomiast drogo)
Dokumenty
Każdy uczestnik musi posiadać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu do każdego kraju
Zakwaterowanie
Standart hoteli można określić jako eurepiejskie 2/3 gwiazdki, pokoje są dwuosobowe z łazienkami
Zdrowie
Gorąco zalecamy następujące szczepienia:
Wirusowe zapalenie wątroby typu A i B – najlepszym pomysłem jest przyjęcie skojarzonej wersji szczepionki – preparat Twinrix, cykl przyjmowania składa się z trzech dawek w ciągu sześciu miesięcy( pierwsza dawka, druga dawka po miesiącu, trzecia dawka po 6miesiącach);
Błonica i tężec – szczepienia przeciwko tym chorobom zazwyczaj się łączy, znajdują się one w kalendarzu szczepień, ostatnie szczepienie przyjmuje się zwykle w wieku 18lat, należy je powtarzać co 10lat;
Dur brzuszny – jednorazowa dawka, należy się zaszczepić najpóźniej 2tygodnie przed wyjazdem. Oczywiście należy zwrócić uwagę na to co się je. Wodę powinno się pić po przegotowaniu, lub wodę mineralną.
Malaria - nie ma szczepień przeciwko malarii, a w rejonach, w których będziemy przebywać nie występuje zagrożenie związane z tymi chorobą, jest natomiast denga, wiec tutaj warto zaopatrzyć się w środki przeciw komarowe (najlepiej zawierające "deet”)
Leki i środki chemiczne
Plastry opatrunkowe, woda utleniona + gaziki do dezynfekcji, tabletki przeciwbólowe, tabletki przeciwbiegunkowe, np. smecta, nifuroksazyd (tabl.), loperamid; płyn lub olejek do opalania z filtrem, spray na komary , chusteczki mokre, aviomarin; dobrze mieć jakiś antybiotyk na wypadek przeziębienia, tabletki na ból gardła, nie wolno zapomnieć o środkach do dezynfekcji niewielkich zadrapań czy skaleczeń oraz o plastrach.
Sprzęt
Moze się przydać: nóż, kubek, igła z nitką - w zalezności od indywidualnych potrzeb.
Obowiązkowo: latarka ; NIE jest potrzebny śpiwór
Trekkingi
Program i wybrane miejsca noclegowe wybrane są w ten sposób, aby każdy trekking mógł zostać potraktowany jako wycieczka „dla chętnych”, w zależności od możliwości uczestników. Stopień trudności poszczególnych przejść można określić jako:
Góra Knuckles -wymagający – 1200m.n.p.m. - taki poziom trudności proszę traktować jak średniozaawansowane wycieczki po polskich Beskidach;
Szczyt Adama – wymagający – 2243m.n.p.m.;
Mniejszy Szczyt Adama – umiarkowany;
Wodospad Diyaluma – umiarkowany – 220m.n.p.m.;
Park Narodowy Horton Plains – prosta wędrówka po stosunkowo płaskim terenie;
Ubrania
Krótkie spodnie, długie spodnie (2 szt), buty sportowe lub trekkingowe, sandały, klapki pod prysznic, koszulki - krótki i długi rękaw, bielizna, polar lub ciepły sweter ,kurtka przeciwdeszczowa, okulary przeciwsłoneczne i czapeczka, stroje kąpielowe, ręcznik
Proszę nie brać zbyt ciężkich plecaków. Co prawda nie nosimy ich na wycieczkach ale zawsze jest to problem. A gdzie wlożyć te wszystkie pamiątki? Sugestia pilota: dobrze spakowany plecak nie powinien ważyć więcej niż 12-15kg. Walizka na wyprawie nie stwarza problemu, można nawet rozpatrywać ją jako wygodniejszą opcję, ze względu na częste zmienianie miejsc i problemy z wypakowywaniem plecaków.