KIRGISTAN - WYPRAWA POTWIERDZONA ZOSTAŁO 6 WOLNYCH MIEJSC!
Zapraszamy na wyprawę do Kirgistanu – kraju Azji Środkowej, którego 96% powierzchni zajmują góry należące do potężnego łańcucha Tien Szan. Odwiedzimy miasta szlaku jedwabnego Biszkek, Karakol i Osz słynące z gwarnych bazarów, aromatycznych herbaciarni i postsowieckiej architektury. Udamy się w góry aby poznać mieszkańców dolin hodujących konie. Będziemy mieli okazję nocować w jurtach pod rozgwieżdżonym niebem, a także podziwiać szczyty sięgające 5000 m n.p.m.
Program:
Dzień 1
Spotkanie na Lotnisku Chopina w Warszawie ok. 10:00, po 12:00 wylot do Moskwy, przesiadka na lotnisku Szeremietiewo, w godzinach wieczornych wylot do Biszkeku, przelot nocny.
Dzień 2
Przylot do Biszkeku w godzinach porannych (+ 5 godz. do czasu polskiego), transfer do hotelu, zakwaterowanie, odpoczynek, następnie zwiedzanie stolicy Kirgistanu: Plac Ala Too (dawny Plac Lenina) – główny plac miasta, miejsce burzliwych przewrotów w latach 2005 i 2010, poszukamy pomnika Lenina, który zmieniał swoje miejsce na skutek dekomunizacji i obecnie wskazuje palcem na amerykański uniwersytet, Biały Dom (dawny dom sowietów) dziś pałac prezydencki, Aleja Chui, Park Panfilova, bazar – na którym można zakupić świeże owoce, wypieki, przyprawy. Nocleg w Biszkeku.
Dzień 3
Śniadanie, jednodniowa wycieczka górska do parku narodowego Ala Archa leżącego w odległości ok. 40 km od stolicy, jest to park obejmujący pasmo Gór Kirgiskich należących do łańcucha Tien Szan, najwyższy szczyt tego pasma Pik Seminova Tien-Szanskogo wznosi się na wysokość 4875 m n.p.m. Udajemy się na łatwy trekking w dolinie na długości ok. 15 km z podziwianiem przyrody i widoków na ośnieżone szczyty i rwących potoków płynących z lodowców. Powrót do Biszkeku, kolacja w lokalnej kirgiskiej restauracji (na własny koszt), nocleg.
Dzień 4
Śniadanie, wyjazd z Biszkeku na wschód kraju, udajemy się w kierunku miasta Karakoł, po drodze zawitamy do kompleksu architektonicznego Burana, który stanowi ruiny średniowiecznego miasta położonego na szlaku jedwabnym, główną atrakcją tego miejsca jest zachowana XI – wieczna wieża minaretu, w drodze obiad, późnym popołudniem przyjazd do Karakoł, zakwaterowanie w domu u lokalnych gospodarzy, kolacja, nocleg.
Dzień 5
Śniadanie, pakujemy do podręcznego plecaka rzeczy potrzebne na 3 dniowy trekking, resztę bagażu zostawiamy w pensjonacie w Karakoł, wyjazd górską drogą do doliny Ałtyn Araszan będącej częścią centralnego Tien-Szanu, udajemy się na wycieczkę górską na ok. 16 km, naszym celem jest dolina położona w Górach Niebiańskich, w której znajdują się liczne gorące źródła. Trekking odbywamy na lekko z podręcznym bagażem, w którym powinna się znaleźć odzież na wypadek chłodu lub deszczu, ubrania na nocleg i kąpiel w gorących źródłach oraz prowiant, późnym popołudniem docieramy na miejsce docelowe – osadę gdzie będziemy nocowali w jurtach, po kolacji, za dodatkową opłatą można skorzystać tutaj z kąpieli w gorących źródłach.
Dzień 6
Śniadanie, przygotowane przez miejscowych gospodarzy z naszą pomocą, następnie zabieramy prowiant na drogę i udajemy się na wycieczkę do Jeziora Ała-Koł, trasa zajmuje około 9-11 godzin, w drodze urządzamy sobie piknik, celem jest malownicze jezioro położone na wysokości 3532 m n.p.m. zasilane wodami z lodowca posiada niezwykłą szaro-błękitną barwę. Trasa wymaga dobrej kondycji, do pokonania po drodze mamy stromą przełęcz o wysokości 3900 m n.p.m. latem może tu zalegać śnieg (wyjście dla chętnych, nieobowiązkowe, można zakończyć wycieczkę wcześniej przed przełęczą). Powrót na nocleg do naszej bazy, kolacja, nocleg w jurtach, kąpiele w gorących źródłach.
Dzień 7
Śniadanie, zejście doliną 16 km w dół i przejazd z doliny Altyn Araszan, samochodem terenowym poprzez bezdroża wracamy do Karakoł, przyjazd do miasta popołudniu, zakwaterowanie w rodzinnym pensjonacie, czas wolny w mieście, możliwość pójścia na tradycyjny bazar, do herbaciarni lub kawiarni. Na kolację udajemy się w gościnę do rodziny dungańskiej. Dunganie to chińska grupa etniczna, wyznająca islam, przypominają nieco pod względem kultury Ujgurów ale posiadają swoją tożsamość i kulturę, Karakoł jest jednym z większych ośrodków kultury dungańskiej, spożywamy tradycyjną kolację po czym udajemy się do pensjonatu na nocleg.
Dzień 8
Śniadanie, wyjazd z Karakoł i przejazd południowymi brzegami jeziora Issyk-Kuł. Jest to największy akwen wodny Kirgistanu, drugie po jeziorze Titicaca największe na świecie jezioro górskie, położone na wysokości 1609 m n.p.m. woda słonawa, powierzchnia ponad 6200 km kwadratowych. Udajemy się do 3 miejsc: Dżeti-Oguz – wąwozu z fantazyjnymi formacjami skalnymi o czerwonej barwie i Doliny Kok-Jaik oraz do wąwozu Skazka (z rosyjskiego – bajka) tutaj również odbędziemy krótką wędrówkę podziwiając czerwone skały oraz weźmiemy udział w pokazie skolonictwa – jest to jedna z narodowych tradycji Kirgistanu. Późnym popołudniem przyjazd do miejscowości Bokonbajewo, kolacja i nocleg w wypoczynkowej osadzie jurt nad brzegiem jeziora, Kirgizi przyjeżdżają tutaj na "wczasy" i weekendowe pobyty.
Dzień 9
Śniadanie, wyjazd na górską drogę przez przełęcz Kyzart 2664 m n.p.m., gdzie odwiedzimy osadę nomadów, tam obiad i przejażdżka konna ok. 4-5 godzin doliną Kilemche, dojazd na wieczór w okolice jeziora górskiego Song – Kol, jest to drugie co do wielkości jezioro Kirgistanu, położone na wysokości 3016 m n.p.m. kolacja, nocleg w jurtach.
Dzień 10
Śniadanie, przejażdżka konna doliną Song Kul przez przełęcz Jalgyz Karagai, powrót na nocleg do jurt.
Dzień 11
Późniejsze śniadanie i odpoczynek do południa w osadzie jurt, około południa wyjazd w drogę przez górskie przełęcze Moldo-Bel 3450 m n.p.m. i Kok-Art 3600 m n.p.m. piknik w drodze. Czas przejazdu 3-4 godziny. Pod wieczór przyjazd od niewielkiego miasteczka Kazarman położonego w jednej z najbardziej suchych dolin Kirgistanu, nocleg w rodzinnym domu z kolacją.
Dzień 12
Śniadanie, przejazd do wioski Arslanbob, zamieszkałej w większości przez Uzbeków, miejscowość słynie największego na świecie naturalnego lasu drzew orzechowych, których sadzonki zgodnie z legendą zostały stąd zabrane do Europy przez Aleksandra Wielkiego. Spacer pośród drzew orzechowych, kolacja i nocleg u miejscowych gospodarzy w rodzinnym domu.
Dzień 13
Śniadanie przejazd do Osz, przyjazd około południa. Osz to drugie co do wielkości miasto Kirgistanu, położone na skraju Kotliny Fergańskiej, na historycznym szlaku jedwabnym, słynie z wielokulturowości i niezwykle ciekawych bazarów, na których można kupić prawie wszystko. Głównym zabytkiem miasta jest wzgórze Sulejmana, skaliste wzniesienie będące od zamierzchłych czasów miejsce kultu różnych kultur, w jaskiniach wzgórza znajdują się liczne petroglify. Od 2009 roku Wzgórze Sulejmana jest na Liście UNESCO. Po przyjeździe zakwaterowanie w hotelu. Spacer po mieście, kolacja w lokalnej restauracji (na własny koszt) i nocleg.
Dzień 14
Przejazd na lotnisko w Osz w godzinach nocnych, ok. 5:00 rano wylot do Moskwy, przesiadka na samolot do Warszawy, przylot do Warszawy w południe.
Świadczenia wliczone w cenę imprezy:
- bilet lotniczy Warszawa-Moskwa-Biszkek i Osz-Moskwa-Warszawa,
- transport na terenie Kirgistanu busem oraz samochodami typu UAZ w wyżyszych partiach gór,
- noclegi w hotelach*** w Biszkeku i Osz, na prowincji w rodzinnych prywatnych kwaterach w pokojach 2,3 osobowych z łazienkami lub wspólnymi łazienkami, w górach noclegi w jurtach 4-6 osobowych,
- wyżywienie: śniadania, obiad/piknik lub prowiant w ciągu dnia, kolacja w miejscu noclegu (zgodnie z programem), w Biszkeku przez pierwsze dwa dni zapewniamy śniadania w hotelu, a obiady i kolacje spożywamy w lokalach na mieście lub lokalnych targach na własny koszt.
- opieka pilota wycieczki i lokalnych przewodników,
- ubezpieczenie KL NNW AXA,
- opłaty za wstępy do parków narodowych,
- udział w pokazie sokolnictwa,
- codziennie woda źrodlana na drogę i wycieczki piesze zapewniona przez organizatora,
- składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cenne informacje
Dokumenty:
Wymagany paszport ważnym min. 6 miesięcy od daty planowanego powrotu z Kirgistanu, obowiązek wizowy został zniesiony.
Waluta
W Kirgistanie płacimy somami, 10 somów to ok. 0,50 zł, 100 somów – 5 zł
Walutą uniwersalną jest dolar amerykański, którą wymienić można na miejscu. Na własne wydatki jak dodatkowe wyżywienie, napoje, słodycze, pamiątki sugerujemy zabrać 200-300 USD
Odzież/ekwipunek
Wygodne obuwie trekkingowe nad kostkę lub niskie, obuwie sportowe do spacerów po mieście, klapki pod prysznic, długie i krótkie spodnie, koszulki na wycieczki górskie z oddychającego materiału z długim i krótkim rękawem, bluza typu polar-softshell, kurtka przeciwdeszczowa, nakrycie głowy od słońca i ciepła czapka oraz lekkie rękawiczki, okulary przeciwsłoneczne, krem z mocnym filtrem uv, bidon na wodę, podręczny plecak z możliwością zapakowania odzieży na 2 dni, torba lub duży plecak jako bagaż główny, kije trekkingowe (opcjonalne), mały lekki śpiwór na warunki letnie (opcjonalnie), ręcznik, środki kosmetyczne, podręczna apteczka ze środkami dezynfekującymi, opatrunkami, plastrami, bandażami, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe, odkażacz do ran typu octanisept, maść na oparzenia i ukąszenia owadów.
Zdrowie
Każdy z uczestników ubezpieczony jest od Kosztów Leczenia na sumę gwarancyjną 30 000 Euro w Towarzystwie Ubezpieczeniowym AXA. Na wypadek nieprzewidzianych okoliczności jak nagłe zachorowanie (w tym na COVID-19) zalecamy zawarcie polisy od kosztów rezygnacji, w cenie 3,5% wartości imprezy turystycznej.
Na chwilę obecną Kirgistan wymaga testu PCR na koronawirusa nie starszego niż 72 godziny.
Biuro Gaudeamus:
Plac Szczepański 8/206
31-011 Kraków
Biuro czynne:
09.00 - 16.00 (pon - pt)
Zorganizowanych wyjazdów
Podróżujemy z Wami nieprzerwanie od 2006r.
Podróżujesz z pasją już od pierwszego dnia
20 wyspecjalizowanych przewodników