Gaudeamus
Gaudeamus Dodaj do ulubionych Kontakt

PERU - GÓRY I DŻUNGLA

GÓRY I DŻUNGLA PERU
od Amazonki po śniegi Kordyliery


Zapraszamy na wspaniałą wyprawę trampingową. W czasie rejsu szlakiem Arkadego Fiedlera, podczas marszu przez dżunglę oraz trekkingu w Kordylierze mamy szanse na cudowny krajobraz, ale również na sprawdzenie siebie, jako trekkera - towarzysza Przygody przez naprawdę duże "P"! Pilotem trampingu będzie Jarek Żarczyński, autor programu wyprawy.

Termin: Impreza w przygotowaniu na 2009 rok
Cena :


Wpłaty za imprezę dokonywane są w następujący sposób:
- pierwsza rata w momencie zapisu   zł gotówką w biurze lub przelewem na konto 50102055581111128019600087
- druga rata:  
- trzecia rata:   
Organizator  zastrzega , iż kwoty pierwszych rat nie podlegają zwrotowi.


PROGRAM

Dzień 1
Zbiórka w hali odlotów lotniska Okęcie w Warszawie o godz. 4:30 rano. Wylot do Amsterdamu o godz.6:30. Przelot ok 2 godz. Wylot z Amsterdamu o godz. 10:50. Lot trwa ok 15 godz. Przylot do Limy ok godz. 20. (Różnica czasu wynosi 7 godz.) Transfer do hotelu. Dla wytrzymałych wieczorny spacer po zabytkowym centrum Limy.

Dzień 2
Zwiedzanie historycznego centrum Limy, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Plaza Mayor, Plaza San Martin, Jiron de la Union, Katedra, Kościół Św. Franciszka, Muzeum Inkwizycji.
Plaza Mayor to jedno z najpiękniejszych miejsc w Ameryce Południowej. W centrum placu znajduje się XVII – wieczna fontanna z brązu w otoczeniu palm. Wschodnią ścianę zajmuje budynek katedry, gdzie jest pochowany Francisco Pizarro. Obok znajduje się piękny budynek Pałacu Arcybiskupiego z drewnianymi balkonami. Naprzeciwko mieści się ratusz. Po północnej stronie placu znajduje się wspaniały Pałac Prezydencki z 1938r, zbudowany w stylu francuskiego baroku. Niedaleko możemy zobaczyć stację kolei Malinowskiego.
Kościół i klasztor Św. Franciszka jest perłą architektury sakralnej czasów kolonialnych. Można tu zobaczyć starą bibliotekę, której zbiory pochodzą z XV-XVIIIw. Jedną z jego atrakcji są katakumby, gdzie pochowano tysiące mieszkańców Limy.
W pobliżu budynku Kongresu możemy zwiedzić ciekawe Muzeum Inkwizycji.
Przelot do Pucallpy – miasta na Nizinie Amazonki, stolicy departamentu Ucayali. Nocleg.

Dzień 3
Wycieczka na jezioro Yarinacocha. Zwiedzimy wioski Indian Shipibo, popływamy po jeziorze obserwując bogactwo tropikalnego świata. To piękne jezioro leży 10 km na północny wschód od Pucallpy. Można tu obserwować zwierzęta, zwiedzić indiańskie wioski, a w Puerto Callao kupić ciekawe wyroby rękodzielnicze.
Na plaza jest sklep prowadzony przez Shipibo (Maroti Shobo), z olbrzymim wyborem ręcznie wyrabianej ceramiki. Warto odwiedzić niektóre z wiosek Indian Shipibo, zwłaszcza San Francisco.

Dzień 4
Wypływamy w egzotyczny rejs rzeką Ucayali. Po drodze będzie możliwość obserwowania życia na rzece oraz zobaczenia małych miejscowości, położonych w dżungli gdzie nie dochodzą żadne drogi. A... „ryby śpiewają w Ucayali”. "Zakwaterowanie" na łodzi motorowej w hamakach.

Dzień 5
Płyniemy rzeką. Ucayali wypływa w Andach w postaci 2 rzek źródłowych: Urubamba i Apurímac. W górnym odcinku występują liczne progi i wodospady, a w środkowym i dolnym liczne meandry. Łączy się z Marañon na wysokości Iquitos. Można uznać, że Amazonka w swym początkowym, górnym biegu nazywa się Marañón i dopiero po połączeniu z Ucayali określana jest tą nazwą. Najczęściej Ucayali jest uważana za źródłową rzekę Amazonki. Ucayali jest żeglowna na długości 1200 km (od miasta Cumaria), stanowi ważny szlak transportu rzecznego w Peru.

Dzień 6
Kolejny dzień rejsu. Czas na obserwacje i przemyślenia...

Dzień 7
Wiemy już prawie wszystko o rzece i życiu Indian.

Dzień 8
Docieramy do Iquitos – największego na świecie miasta, gdzie nie prowadzi żadna droga. Położone nad Amazonką, gwałtownie rozwinęło się dzięki plantacjom kauczuku. Zobaczymy m.in. Casa de Hierro – Żelazny Dom zaprojektowany przez sławnego Eiffela.

Dzień 9
Przelot do Chiclayo. Nocleg

Dzień 10
Zwiedzanie Lambayeque oraz Sipan ze sławnym grobowcem władcy i wspaniałym skarbami. Przejazd do Cajamarca, miejsca uwięzienia ostatniego Inki – Atahualpy.

Dzień 11
Zwiedzanie Cajamarca – Komnata Okupu, muzea i piękne kościoły, cmentarzysko preinkaskie i wreszcie gorące źródła. Nocleg.

Dzień 12
Przejazd do Trujillo, zwiedzanie miasta.

Dzień 13
Zwiedzamy Trujillo, piękne kolonialne miasto, słynące z tańca marinera. W pobliżu leży Chan Chan – stolica imperium Chimu oraz sławna plaża Huanchaco. Następnie podziwiamy Piramidy Słońca i Księżyca, wzniesione przez kulturę Mochica 1500 lat temu. Nocleg.

Dzień 14
Wcześnie rano wyruszamy niezwykle widowiskową drogą przez Canon del Pato do Huaraz – stolicy departamentu Ancash, położonego na wysokości 3100mnpm, w dolinie między Cordillera Blanca i Cordillera Negra. Nocleg.

Dzień 15
Dzień na aklimatyzację. Mały trekking do Wilcahuain – ośrodka kultury Huari, jednej z najstarszych w Ameryce Południowej. Dalej spacer przez góry do Monterrey, gdzie po trudach dnia wymoczymy się w gorących źródłach. Wieczorem tańce w jednej z licznych knajpek w Huaraz, przy muzyce na żywo. Degustacja Pisco sour, Chilcano de Pisco oraz piwa Cuzquena lub Cristal. Nocleg.
Huaraz to nowoczesne, 80-tysięczne miasto leżące na wysokości ponad 3000 m n.p.m., w samym centrum tzw. Callejón de Huaylas - wąskiej doliny pomiędzy Cordillera Blanca a Cordillera Negra (Biała i Czarna Kordyliera - nazwane tak z uwagi na śnieg lub jego brak) Huaraz często nazywane peruwiańską Mekką dla alpinistów

Dzień 16
Wyruszamy na 4-dniowy trekking Santa Cruz w Cordillera Blanca. Cordillera Blanca jest wyjątkowo piękna, stąd też wielu turystów przybywa do Peru jedynie po to, by zwiedzić tę okolicę, zwłaszcza Parque Nacional Huascarán. Cordillera Blanca jest wysokim, pokrytym lodowcami łańcuchem górskim. To 25 szczytów powyżej 6000 m n.p.m. Długość Cordyllery wynosi 180 km, a szerokość 20 km. Biegnie równolegle do wybrzeża Pacyfiku w odległości ok. 100 km. Pod względem wysokości i dostępności Andy Peruwiańskie mieszczą się gdzieś między Alpami a Himalajami, tzn. nie ma tam udogodnień cywilizacyjnych obecnych w Alpach, ale w góry dostać się można o wiele łatwiej niż w Himalajach. Dzięki temu małe zespoły mogą tam z powodzeniem działać w stylu alpejskim, bez organizacji karawan, zakładania lin poręczowych czy obozów pośrednich.
My skorzystamy z obsługi wyspecjalizowanych "tubylców-przewodników", którzy będą zarówno naszymi przewodnikami, tragarzami, kucharzami oraz pomogą rozłożyć i złożyć namioty, w których będziemy nocowali.
Przejazd z Huaraz do Vaqueiry (3850 m n.p.m.) Rozpoczęcie trekkingu. Około 3-godzinna wędrówka do „Quebrada de Paria” (3810 m n.p.m.). Zapewnione obiad i lunch.

Dzień 17
Z „quebrada de Paria” (3810 m) wyruszamy do Taullipampa (4250 m n.p.m.). Tego dnia wędrujemy do najwyższego punktu na naszej trasie – przełęczy „Punta Union” (m n.p.m.), skąd będziemy mogli podziwiać cud natury - białą górę „coordillera blanca”. Zapewnione śniadanie, obiad i lunch.

Dzień 18
Z Taullipampa wyruszamy do Lama Corral (3760 m). W trakcie wędrówki zobaczymy jezioro Jatuncocha (3900 m) i jezioro Ichiccocha (3850 m n.p.m.). Naszym oczom ukażą się także ośnieżone szczyty Quitaraju (6036 m n.p.m.), Alpamayo (5947 m n.p.m.), Pucahirca (6088 m n.p.m.), Taullipampa, Artesonarju 6025 m n.p.m.), Santa Cruz etc. Zapewnione śniadanie, obiad i lunch.

Dzień 19
Śniadanie bardzo wcześnie rano. Z Llama Corral powędrujemy ok. 3 godz. poprzez dolinę Santa Cruz do Cashapampy, wioski leżącej u jej wylotu. Na szlaku miejscami można ujrzeć szczątki osiołków, które padły podczas swojej wędrówki. Przejazd do Huaraz i przyjazd do hotelu.

Dzień 20
Wyruszamy na 3-dniowy trekking do Chavin – stolicy kultury Chavin.
Kultura Chavín jest zaliczana do najstarszych ogólnoperuwiańskich kultur archeologicznych w okresie prekolumbijskim historii Peru. Często za jej kolebkę uważa się rejon Chavín de Huántar położony na wysokości 3117 m n.p.m. u zbiegu rzek Mosne i Wacheksa Rozwój kultury na tym terenie określany jest na lata 1200-600 p.n.e. Ruiny Chavín de Huántar zostały odkryte przez archeologa Julio C. Tello. Całość założenia architektonicznego została rozplanowana wzdłuż osi wschód-zachód, na powierzchni o wymiarach 150 x 75 m i składa się z budowli o charakterze kultowym. Dwie najważniejsze budowle zostały nazwane: El Castillo (zamek) oraz Wczesna Świątynia. Ruiny Chavín de Huántar wpisane są na listę UNESCO.

Dzień 21
Góry.

Dzień 22
Powrót do Huaraz. Pożegnanie z górami w jednym z klubów. Nocleg.

Dzień 23
Przejazd do Limy piękną drogą. Nocleg.

Dzień 24
Zakupy, wieczorem wylot do kraju.

Dzień 25
Przylot do Warszawy.


ŚWIADCZENIA
  • Przelot na trasie Warszawa – Lima – Warszawa (KLM)
  • Przelot na trasie Lima - Pucallpa
  • Pięciodniowy rejs po rzece Ucayali
  • Organizacja trampingów wg Programu (przewodnicy, tragarze, namioty, częściowe wyżywienie - śniadanie + kolacja)
  • Opieka doświadczonego pilota - tłumacza
  • Ubezpieczenie KL NNW na sumę gwarancyjną do 25 tysięcy euro
  • Transport samochodowy (transfery pomiędzy poszczególnymi miejscowościami oraz transport lokalny - taxi)
  • Zakwaterowanie (hotele i hostele pokoje 2,3 osobowe oraz wieloosobowe ze wspólnymi łazienkami, w trakcie rejsu "zakwaterowanie" pod pokładem w hamakach, w czasie trekkingów noclegi w namiotach)

CENNE INFORMACJE

Tramping przeznaczony dla osób z dobrą kondycją fizyczną, doświadczonych w wyprawach trekkingowych. W czasie naszej imprezy większość czasu spędzimy na wysokościach między 3 tys. i ponad 5 tys. m.n.p.m. W związku z powyższym prosimy aby każdy z ewentualnych uczestników skonsultował się przed wyjazdem ze Swoim lekarzem celem ustalenia możliwości uczestnictwa w wyjeździe.

Finanse
Walutą uniwersalną jest euro lub amerykański dolar (w przypadku USD dobrze aby były wydane po 2004 roku i raczej nie jest akceptowana seria "CB"); nie ma dużych problemów bankomatami, w supermarketach dużych miast można używać kart płatniczych kredytowych; wyliczyliśmy iż każdy z uczestników powinien mieć przy sobie kwotę minimum ok. 400 USD.
Poniżej przedstawiamy ramową kalkulację kosztów, z którymi należy się na pewno liczyć:

Wyżywienie
Żywność w Peru jest tania i bardzo smaczna, a przewidywany koszt w ciągu całej wyprawy to kwota ok. 150 USD (w zależności od menu każdego z uczestników i ilości wypitego piwa)
* ceviche (peruwiańska potrawa narodowa) - ryba lub owoce morza marynowane w soku limonki - od 2 do 5 USD
* pstrąg z jeziora - ok. 2 USD
* w Peru można zamawiać zestawy żywieniowe w cenach od 1,5 do 5 USD

Bilety wstępów
Wg powyższego programu to kwota ok 50 - 90 USD
Wycieczki fakultatywne (których trudno nie wykupić) ok. 60 USD:
* Wycieczka na jezioro Yarinacocha ok. 30 USD
* Wycieczka do Trujillo ok. 30 USD

Opłaty lotniskowe
Ok. 40 USD
Ponadto każdy powinien liczyć się z kosztami wg własnego uznania takimi jak: Pamiątki (od 50 do 500 USD), napiwki (10 USD), fundusz awaryjny (150 - 200 USD)

Dokumenty
Każdy uczestnik musi posiadać paszport ważny co najmniej do końca lutego 2009

Zdrowie
Gorąco zalecamy następujące szczepienia:
Wirusowe zapalenie wątroby typu A i B – najlepszym pomysłem jest przyjęcie skojarzonej wersji szczepionki – preparat Twinrix, cykl przyjmowania składa się z trzech dawek w ciągu sześciu miesięcy( pierwsza dawka, druga dawka po miesiącu, trzecia dawka po 6miesiącach) (cena ok. 132zł/1 dawka) Błonica i tężec – szczepienia przeciwko tym chorobom zazwyczaj się łączy, znajdują się one w kalendarzu szczepień, ostatnie szczepienie przyjmuje się zwykle w wieku 18lat, należy je powtarzać co 10lat(cena ok. 31zł/1dawka Dur brzuszny – jednorazowa dawka, należy się zaszczepić najpóźniej 2tygodnie przed wyjazdem (cena ok 165 zł) Oczywiście należy zwrócić uwagę na to co się je. Wodę powinno się pić po przegotowaniu, lub wodę mineralną.
Malaria - nie ma szczepień przeciwko malarii, a w rejonach, w których będziemy przebywać (dżungla) występuje (małe) zagrożenie malaryczne. Sugerujemy wizytę u lekarza specjalisty celem zasięgnięcia stosownej informacji oraz doboru właściwego leku profilaktycznego.

Leki i środki chemiczne
Plastry opatrunkowe, woda utleniona + gaziki do dezynfekcji, tabletki przeciwbólowe, tabletki przeciwbiegunkowe, np. smecta, nifuroksazyd (tabl.), loperamid; płyn lub olejek do opalania z filtrem x 2 (jeden słabszy drugi co najmniej „30”),spray na komary ,chusteczki mokre ,amol, aviomarin; dobrze mieć jakiś antybiotyk na wypadek przeziębienia, tabletki na ból gardła, nie wolno zapomnieć o środkach do dezynfekcji niewielkich zadrapań czy skaleczeń oraz o plastrach.

Sprzęt
Nóż, kubek, igła z nitką, latarka, śpiwór z dobrymi parametrami (najlepiej do 1.5 kg - zakres eksploatacji: od -4 st. C do 19 st. C) , karimata (najlepiej mata "samopompująca")

Ubrania
Krótkie spodnie, długie spodnie (2 szt.), buty trekkingowe, sandały, klapki pod prysznic, koszulki - krótki i długi rękaw, bielizna, polar lub ciepły sweter ,kurtka przeciwdeszczowa, okulary przeciwsłoneczne i czapeczka, stroje kąpielowe, ręcznik (1 szt.) Na pewno trzeba być przygotowanym na zimne noce podczas trekkingów. Obowiązkowym ubraniem jest więc ciepła bielizna (najlepiej "oddychająca") oraz kurtka - puchówka. Kurtkę - puchówkę można wypożyczyć na miejscu.

ZAPISY

Biuro Sprzedaży:
ul. Loretańska 6/1
31-116 Kraków

Biuro czynne:
09.00 - 17.00 (pon - pt)
10.00 - 14.00 (sob)

Telefony:
12 430-07-64 (g. 9.00 - 17.00)
12 641-00-66 (g.18.00 - 22.00)
501 51 51 79 (g. 09.00 - 22.00)

email: admin@gaudeamus.com.pl
Gadu-Gadu: 7763231 (g. 9-17) oraz 2944477 (g. 19-22)
Konto bankowe (Inteligo): 50 10205558 1111 1280 1960 0087

Peru - góry i dżungla

Galeria zdjęć

Gaudeamus | Chorwacja wycieczka | Czarnogóra | Rosja | Krym | Armenia | Mongolia | Indie | Meksyk | Peru | Peru - dżungla | Syria - Jordania tramping
Przewodnik Kraków | Kurs pilota | Kurs wychowawców | Kurs przewodnika Kraków | Kurs przewodników beskidzkich | Kurs kierowników
Obóz narciarski | Narty Włochy | Sylwester w górach

Indie
Agencja Interaktywna Kraków